Stejně jako se vytváří seznam nejbohatších lidí na světě, existuje také seznam nejbohatších Čechů. Mezi nimi se nachází i Daniel Křetínský, který vlastní například holding EPH. Na základě posledních zveřejněných výsledků můžeme konstatovat, že se mu skutečně daří a že skutečně drží jednu z největších finančních skupin u nás. Holding za poslední rok vydělal rekordní sumu, výsledky ostatně byly podpořené hlavně výrobou elektřiny a zdražujícími se komoditami, mezi něž patřil i zemní plyn.
Měnící se strategie jménem „ekologie”
Není tajemstvím, že holding miliardáře Křetínského byl založený na „špinavých” zdrojích nejen v Česku, ale také Německu. I proto se v posledních letech pracuje na zavedení nové strategie, kterou můžeme pracovně nazvat „ekologie”. Jinými slovy se investuje do zelenějších, méně „špinavých” zdrojů, jako je například výstavba plynové elektrárny v Británii.
Investování do nemovitostí ve velkém
Holdingová skupina však neinvestuje pouze do výroby elektřiny, ale působí také v jiných odvětvích, včetně nemovitostního trhu. V nedávných letech došlo k navýšení kapitálu nemovitostní větve o více jak miliardu korun a je nyní otázkou, do jakých věcí se ve světě nemovitostí bude dál investovat.
Soudní spory jsou denním chlebem
Mimochodem, věděli jste, že sama holdingová skupina vede rovnou několik soudních sporů? A to nejen u nás, ale také za hranicemi. Dalo by se říct, že jsou v současné době denním chlebem. Zatímco někde se spory vedou s dodavateli dřeva do elektrárny na biomasu, jinde se jedná hlavně o nesrovnalosti v daňových kontrolách.
Zadlužená společnost
Kdo by to byl řekl, že fungující byznys může být i pořádně zadlužený. Holding, respektive dluh holdingu činí aktuálně zhruba 4,6 miliardy eur, což je zhruba 112 miliard korun. Dluh vzrostl například o takzvané revolvingové úvěry, které se potřebovaly kvůli volatilitě cen energií a také kvůli vyšším zárukám v posledních letech.